Články


Mitsubishi - Historie firmy

2007-03-22 Přečteno: 4 082x

Mitsubishi - Historie firmy

Mitsubishi logo: Společnost Mitsubishi založil Yataro Iwasaki v roce 1870. Název firmy vznikl spojením dvou slov Mitsu a Bishi, které se dají volně přeložit jako „Tři diamanty“. Společnost se v prvních letech své existence zabývala těžbou uhlí a ze zisku byly postupně zakládány nové dceřinné společnosti a divize, takže název Mitsubishi dnes můžete najít v odvětvích jako je výroba vlaků, lodí a letadel, papíru, skla, oleje a dále např. v Mitsubishi Model a bankovním sektoru nebo pojišťovnictví.

Během druhé světové války vyráběla společnost Mitsubishi bojová letadla pro Japonsko, včetně známých Zer, které se podílely na zničení Pearl Harbouru. V poválečném období měla firma velké problémy a docházelo k hromadným propouštěním a restrukturalizaci.

K založení společnosti Mitsubishi Motors, zabývající se výrobou automobilů, však došlo již v roce 1917, kdy firma představila vůz Model A. Šlo o vůbec první sériově vyráběné auto na území Japonska a byla to jistá kopie italského Fiatu Tipo 3. Dalším, zajímavějším vozem byl sedan PX33, který měl jako první v Japonsku stálý pohon všech kol a byl určen pro vojáky.Přesná replika typu Model-A z roku 1917 byla vyrobena v roce 1972 za použití stejných materiálů a výrobních postupů jako v době vývoje tohoto modelu. Běžně je tento vůz vystaven v MAG, “Mitsubishi Auto Gallery” o rozloze 1 100 m², otevřené v roce 1989 a umístěné v R&D MMC v Okazaki, v Japonsku. Model-A byl první automobilem se značkou Mitsubishi. Do roku 1921 byly vyrobeny dva prototypy a dvacet sériových vozů. Mitsubishi Model-A má 3830 mm na délku, 1620 mm na šířku a 2070 na výšku. Rozchod kol je vpředu i vzadu 1400 mm a rozvor má 2727 mm. Automobil se zážehovým vodou chlazeným motorem o objemu 2765 cm³ s výkonem 26 kW (35 k) vážil 1300 kg. Výroba byla zahájena v srpnu 1917 ve výrobním závodě spalovacích motorů Kobe Mitsubishi Shipyard společnosti Mitsubishi Shipbuilding Co., Ltd.. Po založení firmy Mitsubishi Internal Combustion Engine Manufacturing Co., Ltd. byla v květnu 1920 přemístěna do Nagoyi. Distribuci a prodej Modelu-A zajišťovala Ohte-Shokai K.K., společnost založená v roce 1918 Mitsubishi Shipbuilding a Mitsubishi Corporation za účelem realizace importu a prodeje automobilů a pneumatik vyrobených ve Spojených státech

Mitsubishi 500K významnějšímu poválečnému růstu došlo až v 60. letech 20. století. Úspěch firmy byl založen na masové produkci sedanu Mitsubishi 500, který se dobře prodával a přitáhl řadu nových zákazníků. V roce 1969 byla představena první generace modelu Galant, který podpořil růst společnosti. Výsledkem expanze bylo v roce 1970 založení nové společnosti Mitsubishi Motors Corporation (MMC). Do prezidentského křesla byl dosazen Tomio Kubo, který chtěl zvýšit export vytvořením mezinárodní aliance s nějakou úspěšnou zahraniční automobilkou.

Na tento projekt kývl tehdejší americký kolos Chrysler a koupil 15 procent akcií společnosti MMC. Mitsubishi Galant se po Mitsubishi Galantkosmetických úpravách prodával v Americe jako Dodge Colt. MMC dále expandovalo i na evropský trh a úspěch firmy dokládají i výrobní čísla: v roce 1971 Mitsubishi produkovalo okolo 250 tis. vozů ročně a v roce 1978 to už byl téměř jeden milion.

V 80. letech 20. století se situace obrací a Chrysler musí kvůli svým finančním problémům prodat společnosti Mitsubishi kompletně celou australskou pobočku. Australská divize Chrysleru se přejmenovává na Mitsubishi Motors Australia Ltd (MMAL) a po japonské finanční injekci se záhy stává největším producentem automobilů v Austrálii. Na americký trh pod vlastním jménem vstupuje Mitsubishi v roce 1982. Modely Tredia, Cordia a Starion prodávalo v USA rovných 70 obchodních poboček ve 22 státech.

V letech 1985-1986 byl ve státě Illinois postaven obrovský výrobní podnik Diamond-Star Motors (DSM). Na financování výdajů se podílel Chrysler stejným dílem jako Mitsubishi. Z této výrobní linky sjížděly známé vozy, mezi které patří Mitsubishi Eclipse, Eagle Talon a Plymouth Laser. V roce 1988 vstoupila korporace MMC na světovou burzu a akcie této společnosti se staly veřejně obchodovatelnými (IPO). Chrysler zvýšil svůj podíl na 20 Mitsubishi Lancer EVO IXprocent.

Nesmíme opomenout ani významné postavení značky v motosportu. Mitsubishi se zkoušelo v 60. a 70. letech 20. století prosadit v okruhových závodech, ale mezi nejvýznamnější úspěchy patří rozhodně rally a šampionát WRC, kde už delší dobu jezdí vozy Lancer. Mitsubishi je také nejúspěšnější automobilkou v legendárním vytrvalostním závodě Paříž-Dakar, kde sbírá vavříny s modelem Pajero.


Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články